MiastoOkolicePłock

Polskie pałace: Jabłonna i jej skarby

Zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnej to jeden z najciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić Mazowsze. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Dlaczego ten obiekt jest tak atrakcyjnym punktem w programie niejednej wycieczki po tej części kraju?

Jabłonna – niezwykły pałac czeka na turystów
Pałac, którym może nas oczarować Jabłonna, jest ciekawym przykładem XVIII-wiecznej architektury. O jego popularności decyduje i ciekawa historia, i wspaniała architektura, ważną rolę odgrywa też położenie Jabłonnej. Wszak ta miejscowość od Warszawy oddalona jest zaledwie o 20 km, a dogodny dojazd sprawia, że turyści zaglądają tu bardzo chętnie. Co mogą zobaczyć w trakcie takiej wycieczki?

Niezwykły pałac i jego dzieje
Pałac w Jabłonnej to ciekawa historia, którą z pewnością warto lepiej poznać. Wiadomo, że w miejscu obecnej budowli już w XV wieku mieściła się rezydencja, która służyła płockim biskupom jako miejsce letniego wypoczynku. W latach 70-tych XVIII wieku miejscowość ta stała się własnością Michała Poniatowskiego – brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który pełnił wówczas rolę płockiego biskupa. Kolejnym panem urzędującym w tym miejscu był bratanek biskupa – książę Józef Poniatowski, którego prywatny apartament do dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji tego miejsca. Michał Poniatowski postanowił wznieść tu nową siedzibę, której projekt jest dziełem Dominiego Merliniego – znanego i cenionego architekta królewskiego. Wokół pięknego pałacu powstał też rozległy park krajobrazowy, którego projekt jest dziełem Szymona Bogumiła Zuga. Do dziś park ten zachwyca swą formą, tym bardziej, że na jego terenie wciąż można podziwiać niektóre z zabytkowych pawilonów. Efekt? Spacer po tym parku każdemu turyście dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Obecnie Jabłonna i tutejszy pałac to nie tylko cenny zabytek, ale i Dom Zjazdów i Konferencji PAN. Ponieważ Jabłonna świetnie sprawdza się jako ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, ogromna ilość spotkań i konferencji urządzanych w tym miejscu nikogo dziwić nie powinna. Na gości czekają tu stylowe, a jednocześnie doskonale wyposażone sale konferencyjne, można tu również zarezerwować noclegi w pałacowych apartamentach. Całość robi ogromne wrażenie, a czas spędzony w historycznych murach na długo pozostaje w pamięci gości.

W takich miejscowościach, jak Jabłonna, każdy z nas szybko może się przekonać, jak wspaniałym i bogatym w zabytki regionem jest Mazowsze. Tu każdy miłośnik sztuki i historii spędzi czas w ciekawy sposób, a wycieczki śladem najpiękniejszych rezydencji każdemu z nas dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Podobne artykuły

1 Comment

  1. Dobrze jest ten pałać wykorzystywany, nie zniszczeje tak szybko.

Leave a reply

Więcej w kategorii:Miasto

Miasto

Płock i jego atrakcje

Znany jako dawna stolica oraz piastowska nekropolia, jest Płock miastem wyjątkowo atrakcyjnym dla turystów. W ...